Mevzu nedir yani?

Türkiye önemli bir süreçten geçiyor diye daha evvelden birçok sosyal medya hesabımdan sitem etmiş, kamuoyunun pasifliğini, duyarsızlığını, bencilliğin esiri oluşunu dile getirmiştim. Ancak maalesef toplumun geldiği nokta geleceğe endişe ile bakmamıza neden oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye katmış olduğu, kazandırmış olduğu binlerce eserler var. Bunlar güzel. Büyüyen bir ülke’nin büyüyen hizmet sektörleri olması şart ancak referandumun bunların dışında bizler için taşıdığı önemler söz konusu.

2017 Referandum sonuçları, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhuriyet’i anadoluya geçtiğinde arkadaşlarıyla paylaşmış olduğu o heyecanın yıldığını da gözler önüne sermiş oluyor. Burada “Evet yada “Hayır” oyu verenlerin almış olduğu karara elbette sonuna kadar saygı duyuyorum. Herkes bu şekilde saygı çercevesinde hareket etmeli. Taraf seçenlerin vatan haini veya dinsiz şeklinde nitelendirilmesi gerçekten ahlak dışı bir yaklaşımdır. 2017 referandum oylamasında #Evet ‘te çıksa #Hayır ‘da çıksa Türkiye için yeni bir yolculuğu işaretleyecek. Çünkü iki şekilde de Türkiye daha önce yaşamadığı bir yola girmiş olacak. Yani hayır mı şermi bunu yaşayarak göreceğiz elbette Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliği ile bugüne kadar büyüyen Türkiye güç kazanacak, daha hızlı kararlar alacak daha hızlı müdahale gerçekleştirecek. Bu konuda hem fikir olalım ancak karşısına neyin çıkacağı konusunda eminim Cumhurbaşkanımızında çok fazla fikri yoktur.

Ön görüşler, gerçeği hiçbir zaman yaşatmamıştır. Elbette ön görüşlerle doğru yolu alabiliriz ancak bu bir ülkenin geleceğini etkileyecekse birden fazla düşünmemizi gerektirir. Güzel ülkemiz, şanlı bayrağımız için doğru olan kararı milletimizin ağzından duyacağız.

Bu yazıyı kaleme aldığım sıralarda “Evet” oyu kullananların %51,34 “Hayır” oyu kullananların ise %48,66 olduğunu göz önüne alırsak aslında sonucun ortalama 52 olacağını gösteriyor.

Bu durumda akıllara acaba “MHP” tabanı partisinin aldığı karara uymadımı sorusunu akıllara getiriyor. Yani önce ki referandumda da neredeyse aynı sonuçlar ortaya çıkmıştı. Bu şekilde yaklaşımın doğru olmadığını açıkcası belirtmem gerekiyor. Koca sistem değişiyor, birçok vatandaşımız ister Ak Partili, İster CHP’li, isterse MHP’li olsun partilerinin kararlarını değil, kendi inisiyatifini kullandı bu nedenle kayıplara iki taraflı bakılması gerekir. Aksi halde süreç boyunca Ak Parti’ye destek vermiş, emek harçamış MHP’lilere haksızlık edilmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir